Úvod

Charcotova neuroosteoarthropatie (=Charcotova noha) je neinfekční destrukce kostí a kloubů na podkladě neuropatie nejčastěji v oblasti nohy.

Onemocnění se v akutním stádiu projevuje zejména otokem a zarudnutím postižené nohy. Pokud není urgentně zahájena adekvátní terapie, pak často dochází k destrukci postižených kostí a kloubů, což vede ke vzniku deformit nohy.

Ty jsou pak příčinou zvýšení rizika vzniku ulcerace a následně i amputace nohy. Prevalence tohoto onemocnění se v populaci pacientů s diabetem pohybuje mezi 0,3-0,5 %.

Radiologické změny skeletu nohy ve smyslu Charcotovy nohy se však objevují mnohem častěji, bývají přítomny u 1,4-29 % pacientů s diabetem.

Nejčastější výskyt onemocnění je mezi 5. a 6. dekádou života u pacientů s délkou trvání diabetu více než deset let. Oboustranné postižení bylo pozorováno u 9-39 % pacientů.

Onemocnění výrazně zvyšuje riziko vzniku ulcerace postižené končetiny, dále roste i riziko amputace a je prokázáno i zkrácené přežívání pacientů s Charcotovou nohou.

Obrázek1